Masaż klasyczny / leczniczy

Masaż klasyczny to zabieg mający na celu eliminację i zmniejszenie dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, zniwelowanie nadmiernych napięć mięśniowych oraz przeciążeń, a także pomoc w powrocie do dobrej kondycji struktur narządu ruchu. Podczas zabiegu przyspiesza krążenie krwi w miejscach masowanych, dzięki czemu zwiększa się przemiana materii, ukrwienie i dotlenienie tkanek. Dodatkowo masaż klasyczny ma pozytywny wpływ na prace narządów wewnętrznych, a także bardzo dobrze rozluźnia mięśnie, wspomagając ich późniejszą wydajność.

Masaż leczniczy wywodzi się z masażu klasycznego, podobnie jak masaż sportowy i relaksacyjny. To zabieg fizjoterapeutyczny wykorzystywany przy konkretnych jednostkach chorobowych jako istotny element wielu terapii leczenia narządu ruchu, chorób zwyrodnieniowych, a przede wszystkim kręgosłupa.

Wskazania:

– stany pooperacyjne i pourazowe

– zespoły bólowe kręgosłupa (np. rwa kulszowa)

– bóle mięśniowe

– przewlekle zapalenia stawów, mięśni i ścięgien

– zaburzenia rozwoju narządu ruchu

– wady postawy

– ograniczenia ruchomości narządu ruchu

– zaburzenia układu krążenia

– choroby przemiany materii

– choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne

– inne

——————————————————————————-

Masaż głęboki

Masaż tkanek głębokich – (masaż głęboki) skupia się w głównej mierze na przywróceniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni, zmiany struktur i ograniczeń ruchomości mięśni. Koncentruje się na strefach napięcia i bólu. Masaż ten ma znakomite właściwości przeciwbólowe, rozluźnia szybciej i skuteczniej, niż wykorzystywanie masażu klasycznego. Masaż tkanek głębokich czerpie elementy technik z terapii punktów spustowych, rozluźniania mięśniowo-powięziowego i masażu tkanki łącznej.

Wskazania: przewlekły ból mięśniowy, stany napięcia i usztywnienia mięśni, przykurcz ścięgien i mięśni, zmniejszona ruchomość stawów, napięcia mięśniowe wynikające z przewlekłego stresu, przewlekłe stany zapalne mięśni i stawów, łokieć tenisisty, golfisty, urazy i kontuzje sportowe, przewlekłe bóle kręgosłupa, napięciowe bóle głowy, wady postawy, inne

——————————————————————————-

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny – (masaż limfatyczny) to forma masażu mająca na celu poprawę przepływu limfy. Stosuje się głównie w przypadku występowania obrzęków limfatycznych. Służy przywróceniu fizjologicznej równowagi tkankowej i lepszej regeneracji uszkodzeń limfatycznych. Wskazania obejmują m.in obrzęki limfatyczne, żylno-limfostatyczne, obrzęki pourazowe i pooperacyjne.

——————————————————————————-

Masaż sportowy

Masaż sportowy ma na celu zapobieganie niepożądanym objawom lub uszkodzeniom w układzie mięśniowo-więzadłowym, które wynikają z silnych przeciążeń spotykanych w sporcie.

W zależności od potrzeb masaż sportowy może posłużyć jako przygotowanie przed dużym wysiłkiem fizycznym, usprawnienie powrotu do stanu pierwotnego po wysiłku lub forma wspomagająca leczenie przeciążeń i urazów podczas wysiłku fizycznego.

——————————————————————————-

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny jest jedną z najczęściej wykorzystywanych form masażu. Celem zabiegu jest przede wszystkim uspokojenie organizmu i wprowadzenie go w stan odpoczynku i rozluźnienia. Stosuje się często po długotrwałym wysiłku, w stanach zmęczenia fizycznego, jak i umysłowego. Poprawia krążenie krwi i limfy, przyspiesza przemianę materii, redukuje napięcie mięśniowe, dobrze wpływa na efekty stresu i bezsenności. Zabieg spokojny, wyciszający, dający odczucie relaksu. Może być wykorzystany jako wspomagający element rehabilitacji.

——————————————————————————-

Masaż izometryczny

Klasyczny zabieg leczniczy wykorzystywany w terapiach rehabilitacyjnych po przebytych urazach i chorobach. Masaż ten stosuje się szczególnie przy występowaniu zaniku mięśni lub ich osłabieniu i w stanach niedowładu. Powoduje wzmocnienie i odbudowę siły mięśniowej, a także powrót do sprawności sprzed urazu. Ważnym elementem masażu jest czynny udział pacjenta w trakcie wykonywanego zabiegu poprzez napinanie mięśnia wskazanego przez fizjoterapeutę w odpowiednim czasie w celu jego opracowania. Masaż izometryczny zaleca się przewlekle chorującym osobom zmuszonym do dłuższej rehabilitacji i rekonwalescencji, a także miedzy innymi w przypadku złamań, porażeń wiotkich, przy wylewach i udarach.

——————————————————————————-

Masaż twarzy

Masaż twarzy ma na celu przede wszystkim przywrócenie sprawności, za pomocą stymulacji i regeneracji obszaru twarzy po przebytych operacjach, a także m.in. po porażeniach mięśni, czy zaburzeniach funkcjonowania nerwów. Oprócz zastosowań po zabiegowych, masaż twarzy można stosować jako środek fizjoterapeutyczny, który nadaje efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry twarzy. Stosowany także w terapii blizn i przy minimalizowaniu obrzęków twarzy.

——————————————————————————-